© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat efter SS2
Dackefejden 2013-06-15
Killeskruv 11620m. Skapad 2013-06-15 18:28:40

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Trp Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
 1  1 3 130 Stoffe Nilsson
Jesper Johansson
Subaru Hässleholms MK
  0 0 12.48,4 0.00,0 0.00,0 0.00,0
 
6.31,8  6.16,6
 2  2 3 132 Anders Jonasson
Jörgen Lindahl
Mitsubishi Wäxjö MS
jonassonmotorsport.com
  0 0 12.52,7 0.04,3 0.04,3 0.04,3
 
6.37,9  6.14,8
 3  3 3 136 Joachim Carlström
Jörgen Norman
Mitsubishi Gullabo RC
0 0 13.02,9 0.14,5 0.14,5 0.10,2
 
6.40,8  6.22,1
 4  1 4 96 David Bellborg
Kalle Lexe
VW Ryds MK
0 0 13.11,2 0.22,8 0.00,0 0.08,3
 
6.49,5  6.21,7
 5  2 4 90 Mattis Olsson
Anders Karlsson
Toyota Gullabo RC
  0 0 13.21,7 0.33,3 0.10,5 0.10,5
 
6.50,4  6.31,3
 6  3 4 92 Morgan Eriksson
Anders Mattisson
Volvo Gullabo RC
0 0 13.24,4 0.36,0 0.13,2 0.02,7
 
6.52,9  6.31,5
12 7 3 1 9 141 Erik Telehagen
Nina Jonasson
Honda Wäxjö MS
  0 0 13.30,1 0.41,7 0.00,0 0.05,7
 
7.02,2  6.27,9
11 8  2 9 147 Robert Scholander
Patrik Knutsson
Citroen SMK Eksjö
  0 0 13.33,8 0.45,4 0.03,7 0.03,7
 
7.02,0  6.31,8
10 9 6 4 4 93 Kjell Fransson
Jenny Åkesson
Volvo Vimmerby MS
  0 0 13.34,4 0.46,0 0.23,2 0.00,6
 
7.02,0  6.32,4
15 10  4 3 139 Björn Johnsson
Christoffer Svensson
Subaru Hässleholms MK
  0 0 13.37,2 0.48,8 0.48,8 0.02,8
 
7.02,7  6.34,5
9 11  5 4 94 Thomas Grönberg
Mikael Johansson
Volvo Emådalens MK
0 0 13.37,3 0.48,9 0.26,1 0.00,1
 
6.58,8  6.38,5
8 12 1 3 9 148 Oskar Nilsson
Björn Jonasson
Volvo Wäxjö MS
  0 0 13.39,1 0.50,7 0.09,0 0.01,8
 
6.57,4  6.41,7
 13 7 6 4 102 Thord Johansson
Emil Månsson
Volvo SMK Hörby
Konditori Boulevard Kristianstad
  0 0 13.39,5 0.51,1 0.28,3 0.00,4
 
7.02,3  6.37,2
 14 8 7 4 108 Janne Kristiansson
Robban Åström
Volvo Wäxjö MS
www.teammoheda.se
  0 0 13.39,8 0.51,4 0.28,6 0.00,3
 
7.02,6  6.37,2
17 15 10 8 4 101 Kristoffer Thörjesson
Henric Schjölin
Opel Ryds MK
  0 0 13.40,1 0.51,7 0.28,9 0.00,3
 
7.05,8  6.34,3
 16  9 4 98 Magnus Johansson
Jonas Bergman
Volvo Älmhults MK
NYBE AB
0 0 13.41,0 0.52,6 0.29,8 0.00,9
 
7.05,5  6.35,5
7 17 4 10 4 91 Max Svensson
Peter Johannesson
Volvo Gullabo RC
  0 0 13.41,8 0.53,4 0.30,6 0.00,8
 
6.56,6  6.45,2
19 18 12 11 4 203 Andreas Åkesson
Ulrik Gustavsson
Volvo Nybro AC
  0 0 13.42,9 0.54,5 0.31,7 0.01,1
 
7.06,8  6.36,1
18 19 11 12 4 109 Fredrik Carlsson
Simon Schandersson
Volvo Wäxjö MS
  0 0 13.43,7 0.55,3 0.32,5 0.00,8
 
7.06,5  6.37,2
21 20  13 4 114 Robert Karlsson
Mikael Exenberger
VW Ljungby MK
  0 0 13.45,0 0.56,6 0.33,8 0.01,3
 
7.07,8  6.37,2
22 21  14 4 95 Robin Adolfsson
Tobias Hardysson
Volvo Wäxjö MS
Lejtorpracing
  0 0 13.46,6 0.58,2 0.35,4 0.01,6
 
7.09,7  6.36,9
20 22  5 3 135 Osborn Eklundh
Roger Clausson
Subaru Simrishamns MK
www.swita.se
  0 0 13.48,9 1.00,5 1.00,5 0.02,3
 
7.07,7  6.41,2
26 23  15 4 103 Joacim Kristiansson
Anders Björnmyr
Opel SMK Hörby
  0 0 13.52,6 1.04,2 0.41,4 0.03,7
 
7.12,4  6.40,2
27 24  16 4 106 David Lindström
Sara Mejving
Volvo Skillingaryds MK
Plombo Motor
  0 0 13.57,9 1.09,5 0.46,7 0.05,3
 
7.13,4  6.44,5
24 25  1 13 37 Patrik Adolfsson
Fredrik Erixon
Volvo Säffle MC
Team Koskela Golv&ByggAB
  0 0 13.58,1 1.09,7 0.00,0 0.00,2
 
7.12,1  6.46,0
29 26 18 17 4 111 Mats Lundholm
Jonas Sandberg
Mercedes Benz Tjust MK
  0 0 13.59,1 1.10,7 0.47,9 0.01,0
 
7.16,5  6.42,6
33 27 19 18 4 97 Pierre Fransson
Björn Jacobsson
VW Vimmerby MS
  0 0 14.01,4 1.13,0 0.50,2 0.02,3
 
7.17,7  6.43,7
25 28  1 7 36 Emil Bergkvist
Sofie Lundmark
Volvo Hofors MS
Lejtorp Racing
  0 0 14.02,9 1.14,5 0.00,0 0.01,5
 
7.12,2  6.50,7
43 29 21 19 4 107 Ola Schönström
Alice Hansson
Volvo Arlövs MC
Gunnars Motorsport
  0 0 14.05,4 1.17,0 0.54,2 0.02,5
 
7.21,9  6.43,5
31 30  2 13 44 Victor Karlsson
Håkan Marions
Volvo Vimmerby MS
Dekaltrim.nu
  0 0 14.07,2 1.18,8 0.09,1 0.01,8
 
7.17,5  6.49,7
34 31  1 11 81 Anton Janson
John Hedlund
Volvo Kinds MK
  0 0 14.08,1 1.19,7 0.00,0 0.00,9
 
7.18,1  6.50,0
30 32  2 7 26 Kristoffer Karlsson
Albin Timell
Volvo SMK Trollhättan
O┤learys Racing
  0 0 14.08,9 1.20,5 0.06,0 0.00,8
 
7.16,7  6.52,2
38 33  6 3 133 Peter Nilsson
Daniel Borgqvist
Mitsubishi Olofströms MK
  0 0 14.08,9 1.20,5 1.20,5 0.00,0
 
7.19,8  6.49,1
37 34 4 3 7 29 Peter Elg
Peter Johansson
Volvo MK Team Treske
Racepart Sweden
0 0 14.10,4 1.22,0 0.07,5 0.01,5
 
7.19,5  6.50,9
40 35 5 4 7 21 Per-Ola Thörnberg
Oscar Almqvist
Volvo Vetlanda RRC
  0 0 14.10,4 1.22,0 0.07,5 0.00,0
 
7.21,0  6.49,4
28 36 17 20 4 100 Lars Servin
Peter Andersson
Volvo SMK Hörby
Team 4240
  0 0 14.10,7 1.22,3 0.59,5 0.00,3
 
7.14,9  6.55,8
39 37  2 11 76 Magnus Gad
Fabian Källström
Volvo Lessebo MK
  0 0 14.10,7 1.22,3 0.02,6 0.00,0
 
7.20,5  6.50,2
36 38 20 21 4 112 Lars Mårtensson
Liselott Hansson
Volvo SMK Hörby
Svalöfs motorsportgymnasium
  0 0 14.12,6 1.24,2 1.01,4 0.01,9
 
7.19,4  6.53,2
44 39  3 13 45 Jonas Thorsell
Joakim Sjöberg
Volvo Falköpings MK
Lejtorp Racing
  0 0 14.13,6 1.25,2 0.15,5 0.01,0
 
7.22,5  6.51,1
35 40 3 5 7 17 Håkan Ståhl
Peter Ståhl
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 14.14,0 1.25,6 0.11,1 0.00,4
 
7.18,5  6.55,5
42 41  3 11 60 Andreas Broberg
Calle Finchen
Volvo Värmdö MK
  0 0 14.15,6 1.27,2 0.07,5 0.01,6
 
7.21,5  6.54,1
45 42 7 6 7 19 Markus Theorin
Henrik Söderkvist
Volvo Skillingaryds MK
Bergfors snickerifabrik
  0 0 14.16,8 1.28,4 0.13,9 0.01,2
 
7.22,9  6.53,9
50 43 24 22 4 110 Bengt Ragntoft
Patrik Törnqvist
Volvo SMK Hörby
  0 0 14.17,2 1.28,8 1.06,0 0.00,4
 
7.24,4  6.52,8
49 44  7 3 134 Magnus Hägg
Kristian Lindberg
Subaru Trelleborgs MK
Lundells Motorsport
  0 0 14.18,3 1.29,9 1.29,9 0.01,1
 
7.24,0  6.54,3
51 45 9 7 7 34 Alexander Cruse
Marcus Sundh
Volvo Kils MK Bil
  0 0 14.19,0 1.30,6 0.16,1 0.00,7
 
7.25,5  6.53,5
54 46 10 8 7 30 Pär Nordahl
Thomas Waldenström
Volvo MK Ratten
  0 0 14.19,4 1.31,0 0.16,5 0.00,4
 
7.26,2  6.53,2
48 47 8 9 7 31 Lars Ohlson
Göran Widell
Volvo SMK Vingåker
  0 0 14.19,5 1.31,1 0.16,6 0.00,1
 
7.23,9  6.55,6
47 48  23 4 113 Mikael Andersson
Alexander Harsten
Volvo Kristianstad MK
  0 0 14.19,7 1.31,3 1.08,5 0.00,2
 
7.23,4  6.56,3
61 49 14 10 7 33 Anton Brorsson
David Arhusiander
Volvo Jämtlands MK
  0 0 14.19,7 1.31,3 0.16,8 0.00,0
 
7.30,4  6.49,3
41 50 6 11 7 15 Johan Gunnarsson
Martin Axelsson
Volvo Tjust MK
  0 0 14.20,4 1.32,0 0.17,5 0.00,7
 
7.21,1  6.59,3
52 51  8 3 137 Mikael Wehlin
Gustav Lindfors
Subaru Hässleholms MK
  0 0 14.20,8 1.32,4 1.32,4 0.00,4
 
7.25,6  6.55,2
53 52  9 3 140 Jens Persson
Timmy Olsson
Subaru Hässleholms MK
  0 0 14.21,4 1.33,0 1.33,0 0.00,6
 
7.26,0  6.55,4
46 53 22 24 4 118 Anders Hultberg
Karl Malmberg
Volvo Gotlands MF BK
  0 0 14.21,9 1.33,5 1.10,7 0.00,5
 
7.23,0  6.58,9
56 54  4 13 57 Daniel Andersson
Ida Lidebjer Granbe
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 0 14.22,6 1.34,2 0.24,5 0.00,7
 
7.27,0  6.55,6
58 55  12 7 32 Arne Rådström
Kent-Ola Björklund
Volvo Östmarks MK
  0 0 14.24,2 1.35,8 0.21,3 0.01,6
 
7.29,2  6.55,0
57 56 11 13 7 18 Kenneth Tomasson
Ida Bood
Volvo MK Ratten
  0 0 14.24,7 1.36,3 0.21,8 0.00,5
 
7.28,8  6.55,9
60 57 13 14 7 22 Håkan Süld
Ola Persson
Volvo Östhammars MK
  0 0 14.28,8 1.40,4 0.25,9 0.04,1
 
7.30,0  6.58,8
68 58 7 5 13 50 Ola Wingren
Timmy Berntsson
Volvo SMK Hörby
  0 0 14.29,6 1.41,2 0.31,5 0.00,8
 
7.32,9  6.56,7
67 59  6 13 54 Tom Kristensson
Mikael Ottosson
Volvo SMK Hörby
  0 0 14.29,8 1.41,4 0.31,7 0.00,2
 
7.32,3  6.57,5
59 60 5 7 13 39 Dennis Askling
Jonas Arvidsson
Volvo Hallsbergs MK
  0 0 14.30,5 1.42,1 0.32,4 0.00,7
 
7.29,8  7.00,7
55 61  25 4 115 Conny Johansson
Niklas Virgin
Volvo Gotlands MF BK
  0 0 14.31,2 1.42,8 1.20,0 0.00,7
 
7.26,7  7.04,5
 62  15 7 16 Anders Hjälmeby
Dan Gustavsson
Volvo Skillingaryds MK
0 0 14.32,3 1.43,9 0.29,4 0.01,1
 
7.30,7  7.01,6
69 63 7 4 9 145 Emrik Smedberg
Esmeralda Gyllenswärd
Honda Wäxjö MS
  0 0 14.33,3 1.44,9 1.03,2 0.01,0
 
7.33,2  7.00,1
 64  16 7 24 Peder Johansson
Niklas Andersson
Volvo MK Team Treske
0 0 14.33,7 1.45,3 0.30,8 0.00,4
 
7.31,6  7.02,1
70 65 18 17 7 35 Brage Lundmark
Greger Hägg
Volvo Piteå MS
Norrbottens Bildmontering AB
  0 0 14.33,8 1.45,4 0.30,9 0.00,1
 
7.33,2  7.00,6
 66  4 11 62 Ola Wördin
Henning Greek
Volvo MK Ratten
  0 0 14.34,1 1.45,7 0.26,0 0.00,3
 
7.31,9  7.02,2
76 67 10 8 13 40 Jesper Gunnarsson
Mats Jönsjö
Volvo S:a Sunnerbos MK
  0 0 14.35,5 1.47,1 0.37,4 0.01,4
 
7.34,4  7.01,1
71 68  1 6 121 Jonas Nelson
Anders Holm
Opel Silverdalens MSK
  0 0 14.36,4 1.48,0 0.00,0 0.00,9
 
7.33,7  7.02,7
72 69 19 18 7 207 Christer Westerdahl
Nathalie Bernström
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 14.36,4 1.48,0 0.33,5 0.00,0
 
7.33,9  7.02,5
73 70 8 9 13 201 Fredrik Jansson
Daniel Andersson
Volvo Rasbo MK
Peter Jansson Åkeri AB
  0 0 14.37,1 1.48,7 0.39,0 0.00,7
 
7.33,9  7.03,2
81 71 6 5 11 78 Robin Hellström
Emma Hellström
Volvo Järbo MK
  0 0 14.39,1 1.50,7 0.31,0 0.02,0
 
7.37,8  7.01,3
83 72 21 19 7 28 Thomas Lahti
Tomas Wikström
Volvo NMS Boden
Team Cabby Racing
  0 0 14.39,7 1.51,3 0.36,8 0.00,6
 
7.38,3  7.01,4
65 73 17 20 7 14 Jim Nilsson
Rickard Frick
Volvo SMK Hörby
AM Elteknik
  0 0 14.40,4 1.52,0 0.37,5 0.00,7
 
7.31,8  7.08,6
77 74 5 6 11 61 Eddie Lundqvist
Hans-Olov Andersson
Volvo Sandvikens MK
Team Lumek Motorsport
  0 0 14.40,5 1.52,1 0.32,4 0.00,1
 
7.35,9  7.04,6
82 75 27 26 4 117 Leif Lindahl
Pål Ryke
Volvo Karlskrona AK
Festo AB
  0 0 14.41,4 1.53,0 1.30,2 0.00,9
 
7.38,0  7.03,4
85 76  7 11 65 Mattias Erelt
Åke Lundberg
Volvo Wäxjö MS
  0 0 14.42,4 1.54,0 0.34,3 0.01,0
 
7.40,9  7.01,5
23 77 4 5 9 144 Christer Stark
Simon Ashton
Volvo Wäxjö MS
0 50 14.43,2 1.54,8 1.13,1 0.00,8
 
7.09,9  6.43,3
75 78 9 10 13 58 Tommy Larsson
Peter T Modig
Volvo Kullings MS
www.terrazzo.se
  0 0 14.43,8 1.55,4 0.45,7 0.00,6
 
7.34,3  7.09,5
74 79  1 10 170 Martin Olsson
Magnus Nilsson
Volvo Kristianstad MK
  0 0 14.46,8 1.58,4 0.00,0 0.03,0
 
7.34,2  7.12,6
87 80 13 11 13 42 Fredrik Borg
Magnus Westman
Volvo SMK Hälsinge
Välsta Bildemontering AB
0 0 14.48,2 1.59,8 0.50,1 0.01,4
 
7.41,5  7.06,7
80 81 8 6 9 52 Lars Lindelöw
Gary Kajsson
Volvo SMK Hörby
Team 4240
  0 0 14.48,3 1.59,9 1.18,2 0.00,1
 
7.37,7  7.10,6
89 82 2 1 8 123 Erik Bergman
Per Andersson
VW Skillingaryds MK
Assistancekåren 020-912 912
  0 0 14.49,5 2.01,1 0.00,0 0.01,2
 
7.43,1  7.06,4
79 83 20 21 7 27 Ingvar Nilsson
Anders Östlund
Volvo Hällefors MK
  0 0 14.51,2 2.02,8 0.48,3 0.01,7
 
7.36,6  7.14,6
 84 11 12 13 49 Johnny Ottosson
Jonas Magnusson
Volvo SMK Hörby
Team 4240
  0 0 14.52,7 2.04,3 0.54,6 0.01,5
 
7.39,2  7.13,5
63 85 6 7 9 150 Jimmy Kristensen
Tobias Petersson
Volvo Wäxjö MS
0 0 14.53,6 2.05,2 1.23,5 0.00,9
 
7.31,5  7.22,1
91 86 14 13 13 38 Per Allo
John Falk
Volvo Katrineholms MK
  0 0 14.55,3 2.06,9 0.57,2 0.01,7
 
7.44,2  7.11,1
90 87  8 11 74 Mikael Bodén
Patrik Barth
Volvo MK Ratten
  0 0 14.55,6 2.07,2 0.47,5 0.00,3
 
7.44,0  7.11,6
 88 1 2 8 124 Thobias Svensson
Henrik Hallberg
VW SMK Hörby
  0 0 14.55,9 2.07,5 0.06,4 0.00,3
 
7.42,9  7.13,0
92 89 15 14 13 48 Tommy Ohlsson
Mattias Carlström
Volvo Sigtuna RC
  0 0 14.56,0 2.07,6 0.57,9 0.00,1
 
7.45,6  7.10,4
96 90  3 8 126 Pär Johansson
Marcus Johansson
VW Gullabo RC
AGI Gullabo Rally 0486-21851
  0 0 14.57,5 2.09,1 0.08,0 0.01,5
 
7.47,4  7.10,1
97 91 17 15 13 55 Tim Pettersson
Johanna Orebring
Volvo Wäxjö MS
  0 0 14.57,6 2.09,2 0.59,5 0.00,1
 
7.47,9  7.09,7
108 92 9 8 9 146 Martin Holmberg
Susann L Holmberg
Volvo Hässleholms MK
  0 0 15.00,3 2.11,9 1.30,2 0.02,7
 
7.54,8  7.05,5
 93  9 11 75 Andreas Persson
Bengt Persson
Volvo Simrishamns MK
  0 0 15.00,5 2.12,1 0.52,4 0.00,2
 
7.46,0  7.14,5
106 94 28 27 4 116 Conny Svensson
Amelie Bergh
Volvo Hässleholms MK
  0 0 15.02,3 2.13,9 1.51,1 0.01,8
 
7.53,1  7.09,2
98 95 18 16 13 43 Fredrik Eidhall
Erik Stenberg
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 15.03,9 2.15,5 1.05,8 0.01,6
 
7.49,9  7.14,0
102 96 12 10 11 77 Anton Claesson
Pär Claesson
Volvo Grimslövs MS
  0 0 15.06,5 2.18,1 0.58,4 0.02,6
 
7.51,0  7.15,5
109 97 10 9 9 151 Hannu Saikanmäki
Micke Saikanmäki
Ford Olofströms MK
  0 0 15.07,5 2.19,1 1.37,4 0.01,0
 
7.54,9  7.12,6
95 98 16 17 13 41 Roger Fransson
Charlott Holmqvist
Volvo Vännäs MK
  0 0 15.08,0 2.19,6 1.09,9 0.00,5
 
7.46,8  7.21,2
 99  22 7 23 Jochen Walther
Inka Lerch
Volvo ADAC
  0 0 15.10,9 2.22,5 1.08,0 0.02,9
 
7.50,1  7.20,8
101 100 19 18 13 46 Robert Johansson
Torbjörn Thomsen
Volvo Göteborgs MF
  0 0 15.11,0 2.22,6 1.12,9 0.00,1
 
7.50,7  7.20,3
104 101  2 10 169 Krister Bengtsson
Markus Andersson
Volvo Olofströms MK
  0 0 15.12,2 2.23,8 0.25,4 0.01,2
 
7.51,6  7.20,6
112 102 14 11 11 210 Alexander Axelsson
Peter Andersson
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 15.13,5 2.25,1 1.05,4 0.01,3
 
7.56,0  7.17,5
100 103 11 12 11 87 Tom Andersson
Emelie Karlsson
Volvo Norrahammars MK
  0 0 15.15,7 2.27,3 1.07,6 0.02,2
 
7.50,3  7.25,4
103 104  1 2 6 Pontus Lönnström
Mikael Lönnström
Volvo Nora MK
  0 0 15.15,7 2.27,3 0.00,0 0.00,0
 
7.51,3  7.24,4
110 105 11 10 9 149 Mikael Olsson
Jonas Sigren
Ford Gotlands MF BK
  0 0 15.16,0 2.27,6 1.45,9 0.00,3
 
7.55,2  7.20,8
116 106 24 23 7 11 Per-Ola Pettersson
Stefan Josefsson
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 15.16,0 2.27,6 1.13,1 0.00,0
 
7.59,1  7.16,9
120 107  10 3 138 Åke Kjellgren
Tobias Pettersson
Subaru V:a Östergötlands MK
Team KåCe Bilservice
  0 0 15.17,0 2.28,6 2.28,6 0.01,0
 
8.01,7  7.15,3
107 108  4 8 127 Carl Ryke
Joakim Amar
VW Karlskrona AK
Festo AB
  0 0 15.18,1 2.29,7 0.28,6 0.01,1
 
7.54,1  7.24,0
121 109 6 5 8 128 Frida Axelsson
Per Uddesson
VW Skillingaryds MK
Hejdu Hejdu Racing
  0 0 15.20,0 2.31,6 0.30,5 0.01,9
 
8.02,3  7.17,7
111 110 23 24 7 13 Roland Eidhall
Charlotte Eidhall
Volvo Skillingaryds MK
  0 0 15.20,8 2.32,4 1.17,9 0.00,8
 
7.55,9  7.24,9
105 111  13 11 80 Kim Nilsson
Danny Holgersson
Volvo Osby MK
  0 0 15.21,7 2.33,3 1.13,6 0.00,9
 
7.53,0  7.28,7
119 112  1 12 154 Per Molin
Peter Olsson
Ford Toarps MK
  0 0 15.23,0 2.34,6 0.00,0 0.01,3
 
8.01,2  7.21,8
114 113 5 6 8 125 Gustav Tillgren
Peter Larsson
VW Trelleborgs MK
  0 0 15.24,9 2.36,5 0.35,4 0.01,9
 
7.57,8  7.27,1
118 114 17 14 11 84 Tobias Andersson
AndreÓs Mollstedt
Volvo Kullings MS
  0 0 15.25,2 2.36,8 1.17,1 0.00,3
 
8.01,2  7.24,0
123 115 20 19 13 47 Mats Johansson
Annette Andre
Volvo Göteborgs MF
  0 0 15.28,5 2.40,1 1.30,4 0.03,3
 
8.03,5  7.25,0
141 116 26 25 7 10 Per Eriksson
Tobias Gunnarsson
Volvo Emådalens MK
  0 0 15.28,8 2.40,4 1.25,9 0.00,3
 
8.25,4  7.03,4
124 117  2 12 162 Jimmie Cederqvist
Markus Antonsson
Volvo Gotlands MF BK
  0 0 15.29,5 2.41,1 0.06,5 0.00,7
 
8.04,1  7.25,4
117 118 16 15 11 64 Tore Bigsten
Torbjörn Fagerlind
Volvo Götene MK
  0 0 15.29,6 2.41,2 1.21,5 0.00,1
 
8.01,1  7.28,5
125 119 3 2 2 2 Henrik Rydberg
Lars Rydberg
Volvo Gullabo RC
  0 0 15.30,4 2.42,0 0.14,7 0.00,8
 
8.04,3  7.26,1
113 120 15 16 11 73 Christian Juhlin
Torbjörn Ivarsson
Volvo SMK Hörby
0 0 15.32,0 2.43,6 1.23,9 0.01,6
 
7.57,5  7.34,5
129 121 4 3 12 158 Ola Schön
Johan Widerberg
Mercedes Benz Tomelilla MK
  0 0 15.35,1 2.46,7 0.12,1 0.03,1
 
8.06,8  7.28,3
 122 2 3 2 7 Mattias Jacobsson
Joakim Johannesson
Volvo Dals MK
  0 0 15.36,3 2.47,9 0.20,6 0.01,2
 
8.02,5  7.33,8
126 123 3 4 12 165 Joakim Eriksson
Sandra Eriksson
Volvo Gotlands MF BK
  0 0 15.38,0 2.49,6 0.15,0 0.01,7
 
8.04,7  7.33,3
130 124  7 8 205 Sven Fransson
Simon Fransson
Volvo Wäxjö MS
  0 0 15.38,9 2.50,5 0.49,4 0.00,9
 
8.07,6  7.31,3
127 125 18 17 11 69 Kristoffer Karlsson
Frida Olofsson
Volvo Wäxjö MS
  0 0 15.39,3 2.50,9 1.31,2 0.00,4
 
8.05,5  7.33,8
128 126 19 18 11 86 Thomas Carlsson
Christoffer Karlsson
Volvo Växjö MS
  0 0 15.42,9 2.54,5 1.34,8 0.03,6
 
8.06,7  7.36,2
132 127 6 5 12 167 Mauritz Lindqvist
Tobias Steen
Ford MK Ramunder
0 0 15.45,6 2.57,2 0.22,6 0.02,7
 
8.11,2  7.34,4
133 128 25 26 7 12 Ingemar Månsson
Anders Olsson
Volvo SMK Hörby
  0 0 15.47,0 2.58,6 1.44,1 0.01,4
 
8.13,0  7.34,0
86 129 12 20 13 53 Pontus Berglund
Peter Berglund
Volvo Arlövs MC
0 0 15.56,7 3.08,3 1.58,6 0.09,7
 
7.41,2  8.15,5
148 130 12 11 9 152 Conny Martinsson
Roger Petersson
Citroen Braås MK
0 0 15.57,2 3.08,8 2.27,1 0.00,5
 
8.31,5  7.25,7
137 131  4 2 5 Simon Andersson
Krister Gladh
Volvo Dals MK
  0 0 15.59,7 3.11,3 0.44,0 0.02,5
 
8.19,0  7.40,7
134 132 7 6 12 155 Kjell Svensson
Anne Wiesemann
BMW Ryds MK
0 0 16.00,2 3.11,8 0.37,2 0.00,5
 
8.13,9  7.46,3
136 133 20 19 11 68 Jimmie Karlsson
Tim Olofsson
Volvo Ryds MK
  0 0 16.05,9 3.17,5 1.57,8 0.05,7
 
8.18,2  7.47,7
145 134 23 20 11 209 Lennart Nilsson
Johanna Eriksson
Volvo Dalby MK
  0 0 16.06,2 3.17,8 1.58,1 0.00,3
 
8.28,2  7.38,0
 135  8 8 129 Magnus Nyberg
Hanna Nyberg
Ford Gotlands MF BK
  0 0 16.10,2 3.21,8 1.20,7 0.04,0
 
8.17,4  7.52,8
138 136 4 3 10 172 Martin Tallberg
Pernilla Tallberg
Opel Hässleholms MK
  0 0 16.12,3 3.23,9 1.25,5 0.02,1
 
8.21,0  7.51,3
144 137  27 7 20 Siegfried Mayr
Hubert Spindler
Volvo VOC Germany
  0 0 16.13,1 3.24,7 2.10,2 0.00,8
 
8.26,6  7.46,5
139 138  21 11 88 Olof Andersson
Karl Sekander
Volvo Osby MK
  0 0 16.14,4 3.26,0 2.06,3 0.01,3
 
8.22,0  7.52,4
149 139 24 22 11 85 Emil Ohlsson
Elias Wärnefjord
Volvo Karlskrona AK
  0 0 16.18,8 3.30,4 2.10,7 0.04,4
 
8.31,9  7.46,9
142 140  5 2 8 Lina Björklund
Patrik Lindberg
Volvo Rättvik RK
  0 0 16.20,5 3.32,1 1.04,8 0.01,7
 
8.25,7  7.54,8
143 141 22 23 11 67 Anders Svensson
Duangphon Sorrasit
Volvo Emådalens MK
  0 0 16.21,3 3.32,9 2.13,2 0.00,8
 
8.26,4  7.54,9
147 142  6 2 1 Jonatan Johannesson
Anette Pettersson
VW Gullabo RC
  0 0 16.21,7 3.33,3 1.06,0 0.00,4
 
8.30,4  7.51,3
140 143  21 13 56 Andreas Andersson
Tobias Bragd
Volvo Götene MK
  0 0 16.40,9 3.52,5 2.42,8 0.19,2
 
8.24,9  8.16,0
151 144 25 24 11 71 Andreas Andersson
Tommy Andersson
Suzuki SMK Hörby
  0 0 16.42,3 3.53,9 2.34,2 0.01,4
 
8.44,6  7.57,7
152 145 26 25 11 72 Lars Schlönzig
Andreas Johansson
Volvo Wäxjö MS
  0 0 16.53,5 4.05,1 2.45,4 0.11,2
 
8.48,9  8.04,6
154 146 9 7 12 156 Jesper Larsson
Hampus Nilsson
VW Kristianstads MK
  0 0 17.01,2 4.12,8 1.38,2 0.07,7
 
8.55,8  8.05,4
153 147  8 12 157 Einar Fors
Håkan Bercic
VW SMK Hörby
  0 0 17.10,5 4.22,1 1.47,5 0.09,3
 
8.55,7  8.14,8
155 148  7 2 3 Simon Johansson
Glenn Johansson
Volvo Wäxjö MS
  0 0 17.20,1 4.31,7 2.04,4 0.09,6
 
8.58,3  8.21,8
156 149  8 2 4 Oliver Pettersson
Sven Ovesson
Volvo Wäxjö MS
  0 0 17.23,6 4.35,2 2.07,9 0.03,5
 
9.02,5  8.21,1
157 150 10 9 12 166 Jonas Andersson
Markus Hansson
Saab Gullabo RC
  0 0 17.25,3 4.36,9 2.02,3 0.01,7
 
9.10,0  8.15,3
159 151 11 10 12 160 Johnny Ekeflo
Jonas Glad
VW Team Skogsåkarna
  0 0 17.40,6 4.52,2 2.17,6 0.15,3
 
9.18,6  8.22,0
158 152  22 13 59 Erik Larsen
Carina Haar
Volvo Hedeland MK
  0 0 17.44,4 4.56,0 3.46,3 0.03,8
 
9.10,5  8.33,9
160 153 12 11 12 159 Andréas Petersson
Tommy Petersson
VW Vimmerby MS
  0 0 18.07,2 5.18,8 2.44,2 0.22,8
 
9.23,2  8.44,0
162 154 27 26 11 83 Martin Nilsson
Mattias Hellquist
Volvo Norrahammars MK
  0 0 18.20,8 5.32,4 4.12,7 0.13,6
 
9.45,9  8.34,9
163 155 13 12 12 168 Tim Andersson
Annika Söderström
VW MK Gutarna
  0 0 18.31,1 5.42,7 3.08,1 0.10,3
 
9.52,9  8.38,2
164 156 5 4 10 176 Oskar Lundmark
Johan Kempe
Volvo Kullings MS
Braås Åkeri AB
  0 0 18.50,4 6.02,0 4.03,6 0.19,3
 
11.45,3  7.05,1
146 157  2 6 211 Bertil Molander
Bo Alavik
Ford Kullings MS
Team Paxon
0 0 21.02,1 8.13,7 6.25,7 2.11,7
 
8.29,7  12.32,4
115 158 3 5 10 202 Rickard Petersson
Oscar Svensson
Volvo Vetlanda RRC
0 0 21.54,3 9.05,9 7.07,5 0.52,2
 
7.58,2  13.56,1

Resultatservice