© Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering kan endast göras efter medgivande av Resultatservice.
Preliminärt resultat på SS4
Marknadsnatta 2016-10-22
Hultekil 6100m. Skapad 2016-10-22 18:43:01

Tp Kp Kl Snr Förare / Kartläsare Bilmärke Klubb / Anmälare Anm. Övr Totalt Diff Tot Diff Kl Diff fg
1 1 1 43 Björn Adolfsson
Mikael Johansson
Peugeot KAK Motorsport
  0 3.49,2 0.00,0 0.00,0 0.00,0
2 2 1 51 Fredrik Grahn
Jonas Magner
Ford KAK Motorsport
  0 3.50,2 0.01,0 0.01,0 0.01,0
3 3 1 50 Jan-Olof Marklund
Cay Nyberg
Lancia Uak
  0 3.51,8 0.02,6 0.02,6 0.01,6
4 4 1 58 Johan Wesslen
Marcus Stafberg
Mazda Films MK
  0 3.52,2 0.03,0 0.03,0 0.00,4
5 5 1 52 Roger Brenemark
Björn Larsson
Skoda Haninge MK
  0 3.55,6 0.06,4 0.06,4 0.03,4
6 1 2 36 Andreas Levin
Birgitta Levin
Nissan Lima MS
  0 3.57,5 0.08,3 0.00,0 0.01,9
7 2 2 28 Emil Karlsson
Jessica Larsson
Volvo Hällefors MK
Kjellbergs AB
  0 3.57,7 0.08,5 0.00,2 0.00,2
8 6 1 48 Lars Stugemo
Kalle Lexe
Ford KAK Motorsport
  0 3.57,9 0.08,7 0.08,7 0.00,2
9 3 2 14 Mats Moberg
Mickael Johansson
Opel Östergyllen RC
  0 3.57,9 0.08,7 0.00,4 0.00,0
10 1 3 76 Erik Wigren
Johan Strid
Volvo Gestrike RT
  0 4.00,2 0.11,0 0.00,0 0.02,3
11 7 1 46 Eddie Hörbing
Björn Nilsson
Ford Laxå MK
Torv & Maskin AB
  0 4.01,4 0.12,2 0.12,2 0.01,2
12 4 2 34 Mattias Hallberg
Johan Karlsson
Volvo Mälaröarnas MK
Örby Gummi
  0 4.01,5 0.12,3 0.04,0 0.00,1
13 5 2 38 Tomas Lången Pettersson
Toni Sundqvist
Ford Gangärde RRC
Tractive AB
  0 4.01,5 0.12,3 0.04,0 0.00,0
14 6 2 39 Daniel Damberg
Torbjörn Kadebro
Volvo SMK Motala Bil
  0 4.01,7 0.12,5 0.04,2 0.00,2
15 2 3 65 Mikael Wiberg
Weine Larsson
Volvo Storfors MK
  0 4.01,9 0.12,7 0.01,7 0.00,2
16 7 2 21 Tobias Isaksson
Per Hansson
VW Laxå MK
Ems Finnerödja AB
  0 4.02,0 0.12,8 0.04,5 0.00,1
17 8 2 42 Fredrik Eriksson
Kristoffer Nordlund
VW Katrineholms MK
  0 4.02,6 0.13,4 0.05,1 0.00,6
18 9 2 40 Robert Andersson
Carl-Gustaf Karlsson
Opel Eskilstuna MK
  0 4.03,6 0.14,4 0.06,1 0.01,0
19 10 2 33 Jimmy Wessbo
Nina Jonasson
Volvo Kullings MS
Johanssons Bilverkstad I Borås
0 4.04,4 0.15,2 0.06,9 0.00,8
20 3 3 80 Mårten Hearthly
Maths Johnsson
Volvo MSK Kvarnvingarna
Tornby Bilteknik AB
  0 4.04,7 0.15,5 0.04,5 0.00,3
21 8 1 57 Andreas Pettersson
Tobias Olsson
Mitsubishi Norrköpings MK
  0 4.05,1 0.15,9 0.15,9 0.00,4
22 1 10 89 Mats Lindwall
Jon Magnusson
Volvo SMK Valdemarsvik
  0 4.05,5 0.16,3 0.00,0 0.00,4
23 1 11 62 Björn Compier
Mikael Lindgren
Mitsubishi MK Rimo
  0 4.05,9 0.16,7 0.00,0 0.00,4
24 9 1 59 Dan Johannesson
Joakim Johannesson
Subaru Dals MK
  0 4.06,2 0.17,0 0.17,0 0.00,3
25 11 2 37 Stefan Bergman
Göran Bergsten
VW Fagersta MK
  0 4.06,3 0.17,1 0.08,8 0.00,1
26 10 1 47 Göran Lindström
Kjell Andersson
Mitsubishi Huddinge MK
Högdalens Bil & Skadecenter AB
  0 4.06,4 0.17,2 0.17,2 0.00,1
27 12 2 31 Pierre Fransson
Daniel Mörn Edorsson
VW Vimmerby MS
  0 4.06,6 0.17,4 0.09,1 0.00,2
28 4 3 79 Simon Karlsson
Johan Eriksson
Volvo Gullabo RC
  0 4.06,6 0.17,4 0.06,4 0.00,0
29 5 3 66 Joacim Wigertson
Christoffer Lund
Volvo Kullings MS
  0 4.06,6 0.17,4 0.06,4 0.00,0
30 13 2 26 Thomas Lennstrand
Conny Erixon
Volvo Kullings MS
Tractive AB
  0 4.06,8 0.17,6 0.09,3 0.00,2
31 14 2 13 Andreas Broberg
Tobias Lis
Volvo Värmdö BK
  0 4.07,1 0.17,9 0.09,6 0.00,3
32 1 4 145 Emelie Axelsson
Alexander Glavsjö
Volvo Säffle MC
  0 4.07,8 0.18,6 0.00,0 0.00,7
33 15 2 20 Daniel Hellstadius
Peter Svensson
Volvo Kullings MS
  0 4.08,5 0.19,3 0.11,0 0.00,7
34 16 2 25 Janne Kristiansson
Per-Ivar Pi Hellberg
Volvo Wäxjö MS
  0 4.09,7 0.20,5 0.12,2 0.01,2
35 2 10 90 Sören Carlsson
Göran Svensson
Opel Team Skogsåkarna
0 4.10,0 0.20,8 0.04,5 0.00,3
36 17 2 27 Magnus Wallén
Andreas Olsson
Nissan Vallentuna MK
  0 4.11,2 0.22,0 0.13,7 0.01,2
37 18 2 24 Stefan Kemle
Fredeik Eklund
Volvo SMK Valdemarsvik
  0 4.11,2 0.22,0 0.13,7 0.00,0
38 2 4 138 Victor Bergsander
Jonas Eriksson
Volvo Kullings MS
0 4.11,2 0.22,0 0.03,4 0.00,0
39 6 3 84 Simon Adolfsson
Daniel Sortodden Williams
Volvo Team Skogsåkarna
  0 4.11,3 0.22,1 0.11,1 0.00,1
40 7 3 85 Christian Fors
Henrik Jansson
BMW Kullings MS
  0 4.11,4 0.22,2 0.11,2 0.00,1
41 2 11 64 Hampus Classon
Tobias Karlsson
Mazda Gullabo RC
  0 4.12,1 0.22,9 0.06,2 0.00,7
42 3 11 61 Philip Ahlstrand
Martin Kempe
Subaru Vara MK
  0 4.12,7 0.23,5 0.06,8 0.00,6
43 1 12 2 Adrian Ring
Per-Åke Ring
Volvo Linköpings MS
  0 4.13,1 0.23,9 0.00,0 0.00,4
44 1 5 104 Erik Stenberg
Karl-Johan Borhammar
Volvo Kullings MS
  0 4.13,1 0.23,9 0.00,0 0.00,0
45 8 3 67 Emil Johansson
Andreas Andersson
Volvo SMK Motala Bil
  0 4.13,7 0.24,5 0.13,5 0.00,6
46 9 3 83 Tomas Lindeqvist
Staffan Adengård
Volvo Haninge MK
Avjämningsteknik
  0 4.13,7 0.24,5 0.13,5 0.00,0
47 3 4 142 Kevin Jirvelius
Sophia Karlsson
Ford SMK Örebro
  0 4.14,0 0.24,8 0.06,2 0.00,3
48 19 2 23 Mats Eriksson
Mikael Ståhl
Ford Haninge MK
  0 4.14,1 0.24,9 0.16,6 0.00,1
49 2 12 1 Isac Nordström
Tomas Johansson
Volvo Kullings MS
  0 4.14,9 0.25,7 0.01,8 0.00,8
50 10 3 77 Henrik Thagesson
Håkan Thagesson
Volvo Nybro AC
  0 4.15,9 0.26,7 0.15,7 0.01,0
51 20 2 18 Benny Erixon
Staffan Lindberg
Suzuki Sigtuna RC
  0 4.16,7 0.27,5 0.19,2 0.00,8
52 21 2 32 Peter Liwell
Henrik Lund
VW Eskilstuna MK
Www.sormlandsenergi.se
  0 4.16,9 0.27,7 0.19,4 0.00,2
53 2 5 105 Daniel Andersson
Madelene Andreasson
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 4.17,2 0.28,0 0.04,1 0.00,3
54 11 3 68 Rasmus Lundh
Malin Borring
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 4.17,2 0.28,0 0.17,0 0.00,0
55 4 4 159 Johnny Ekeflo
Mattias Laago
VW Team Skogsåkarna
  0 4.17,3 0.28,1 0.09,5 0.00,1
56 3 5 107 Ingvar Nilsson
Anders Östlund
Volvo Hällefors MK
  0 4.17,4 0.28,2 0.04,3 0.00,1
57 4 5 110 Roger Karlsson
Josefina Hellkvist
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 4.17,6 0.28,4 0.04,5 0.00,2
58 22 2 35 Thomas Blåder
Tommy Magnusson
Volvo Filipstad MC
  0 4.17,8 0.28,6 0.20,3 0.00,2
59 12 3 70 Tobias Pettersson
Åke Kjellgren
Volvo Gränna MK
Team Kåce Bilservice
  0 4.17,9 0.28,7 0.17,7 0.00,1
60 23 2 15 Tobias Gustafsson
Anders Gustafsson
BMW Ydre MK
Team "korvgubben" Motorsport
  0 4.18,1 0.28,9 0.20,6 0.00,2
61 24 2 19 Mikael Jirvelius
Anders Wallbom
Ford Fjugesta MS
  0 4.18,4 0.29,2 0.20,9 0.00,3
62 5 4 160 Erik Wiklund
Marcus Marin
Volvo Älvbygdens MK
  0 4.18,7 0.29,5 0.10,9 0.00,3
63 5 5 111 Kent Larsson
Linus Harling
Volvo MK Team Westom
  0 4.19,0 0.29,8 0.05,9 0.00,3
64 6 5 103 Pontus Jardstedt
Johannes Brolin
Volvo Kullings MS
  0 4.19,4 0.30,2 0.06,3 0.00,4
65 25 2 16 Urban Borg
Joakim Storm
Volvo Vetlanda RRC
  0 4.19,7 0.30,5 0.22,2 0.00,3
66 6 4 140 Richard Börjeson
Johan Svensson
BMW BMW SC
  0 4.20,5 0.31,3 0.12,7 0.00,8
67 7 4 144 Joakim Willingskär
Susanne Hallengren
BMW Kullings MS
  0 4.21,0 0.31,8 0.13,2 0.00,5
68 1 6 163 Lukas Kindgren
Martin Axelsson
Volvo Åtvidabergs MK
  0 4.21,2 0.32,0 0.00,0 0.00,2
69 8 4 147 Alexander Andersson
Louise Palmqvist
Volvo MK Kinda
0 4.21,2 0.32,0 0.13,4 0.00,0
70 3 12 3 Oliver Granfors
Jukka Latvasalo
Volvo Eskilstuna MK
Www.easyshift.se
  0 4.21,3 0.32,1 0.08,2 0.00,1
71 7 5 119 Peo Kindgren
Tommy Åstrand
Volvo Åtvidabergs MK
  0 4.21,6 0.32,4 0.08,5 0.00,3
72 8 5 114 Anders Johansson
Peter Andersson
Volvo Kullings MS
  0 4.22,2 0.33,0 0.09,1 0.00,6
73 1 8 128 Linus Isaksson
Ronny Filipsson
VW Laxå MK
Ems Finnerödja AB
  0 4.22,5 0.33,3 0.00,0 0.00,3
74 13 3 74 Robin Bäckström
Robert Ardryd
Skoda Botkyrka MK
Bäckström Rally Team
  0 4.22,6 0.33,4 0.22,4 0.00,1
75 9 4 151 Rasmus Bergström
Sandra Bergström
Ford Haninge MK
  0 4.22,6 0.33,4 0.14,8 0.00,0
76 3 10 92 Thomas Thelin
Magnus Thelin
Fiat BMK Uddevalla
  0 4.23,5 0.34,3 0.18,0 0.00,9
77 10 4 161 Andreas Elfver
Sofie Elfver
Volvo Gränna MK
  0 4.24,7 0.35,5 0.16,9 0.01,2
78 9 5 120 Christian Pettersson
Jonny Hjelm
Volvo Åtvidabergs MK
  0 4.24,9 0.35,7 0.11,8 0.00,2
79 11 4 146 Alexander Petersson
Patric Petersson
Volvo Gullabo RC
  0 4.25,0 0.35,8 0.17,2 0.00,1
80 14 3 87 Robin Nyberg
Johan Thelin
Ford Mälaröarnas MK
Ekerö Bilteknik AB
0 4.25,2 0.36,0 0.25,0 0.00,2
81 2 6 165 Hans Johansson
Magnus Lindwall
Volvo SMK Valdemarsvik
  0 4.25,5 0.36,3 0.04,3 0.00,3
82 4 10 93 Mattias Holmberg
Fredrik Johnsson
Volvo SMK Motala Bil
  0 4.25,8 0.36,6 0.20,3 0.00,3
83 4 12 5 David Dannevall
Fredrik Dannevall
Volvo Värmdö BK
  0 4.26,2 0.37,0 0.13,1 0.00,4
84 3 6 167 Anders Malm
Rasmus Brask-Nilsen
Volvo Ydre MK
  0 4.26,3 0.37,1 0.05,1 0.00,1
85 10 5 108 Jan Lingheimer
Mattias Andersson
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 4.27,5 0.38,3 0.14,4 0.01,2
86 1 7 122 Jesper Larsson
Timmy Berntsson
Toyota Kristianstads MK
Larsson Rally
  0 4.27,7 0.38,5 0.00,0 0.00,2
87 2 8 132 Emil Johansson
Alexander Björnsson
Volvo Falköpings MK
  0 4.29,9 0.40,7 0.07,4 0.02,2
88 5 12 6 Victor Hansen
Jens Hansen
Volvo SMK Hörby
Team Rallyshop.se
  0 4.29,9 0.40,7 0.16,8 0.00,0
89 5 10 97 Björn Svensson
Frederik Svensson
Volvo Ydre MK
  0 4.30,0 0.40,8 0.24,5 0.00,1
90 12 4 143 Emil Huss
Marcus Jansson
BMW SMK Örebro
  0 4.31,0 0.41,8 0.23,2 0.01,0
91 11 5 115 Andreas Westlund
Daniel Westlund
Volvo Kullings MS
  0 4.31,1 0.41,9 0.18,0 0.00,1
92 13 4 149 Emanuel Andersson
Mikael Larsson
VW Linköpings MS
  0 4.31,1 0.41,9 0.23,3 0.00,0
93 2 7 125 Johan Broman
Rickard Adelind
Toyota Team Skogsåkarna
  0 4.32,9 0.43,7 0.05,2 0.01,8
94 6 10 96 Jan Svensson
Eric Pettersson
Volvo Ydre MK
  0 4.33,1 0.43,9 0.27,6 0.00,2
95 12 5 112 Ronnie Lönn
Mats Höjer
Volvo Mälaröarnas MK
  0 4.33,5 0.44,3 0.20,4 0.00,4
96 13 5 117 Roger Petersson
Tommy Petersson
Volvo Lessebo MK
  0 4.34,1 0.44,9 0.21,0 0.00,6
97 3 7 126 Stig König
Peo König
Ford SMK Vingåker
  0 4.34,8 0.45,6 0.07,1 0.00,7
98 4 7 123 Hampus Larsson
Robin Rosengren
Toyota Kristianstads MK
Larsson Rally
  0 4.35,0 0.45,8 0.07,3 0.00,2
99 7 10 94 Tomas Damm
Tomas Kasselstrand
Volvo MK Kinda
  0 4.35,9 0.46,7 0.30,4 0.00,9
100 4 6 175 Marcus Kjellkvist
Inge Petersson
Volvo Skillingaryds MK
  0 4.36,5 0.47,3 0.15,3 0.00,6
101 6 12 7 Martin Broberg
Christer Broberg
Volvo Värmdö BK
  0 4.37,0 0.47,8 0.23,9 0.00,5
102 5 6 164 Henrik Johansson
Linnéa Flod
Volvo Va:östergötlands MK
  0 4.37,3 0.48,1 0.16,1 0.00,3
103 6 6 170 Tony Krusell
David Roos
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 4.38,1 0.48,9 0.16,9 0.00,8
104 14 5 118 Conny Larsson
Crister Karlström
Volvo Mälarörnas MK
  0 4.38,2 0.49,0 0.25,1 0.00,1
105 8 10 95 Morgan Björn
Anders Ekström
Saab Munkfors MC
  0 4.38,4 0.49,2 0.32,9 0.00,2
106 4 11 60 Martin Jakobsson
Melina Toven
Mitsubishi Kolsva MS
  0 4.39,7 0.50,5 0.33,8 0.01,3
107 1 9 101 Gunnar Asplund
Olle Asplund
Volvo Waxholms MK
  0 4.40,8 0.51,6 0.00,0 0.01,1
108 7 12 9 Mathias Savela
Mikael Savela
Volvo Stockholms BK
  0 4.42,6 0.53,4 0.29,5 0.01,8
109 15 5 121 Johan Björnsson
Fredrik Peterson
Volvo V:a Östergötlands MK
  0 4.43,1 0.53,9 0.30,0 0.00,5
110 7 6 173 Lennart Karlsson
Oscar Karlsson
Volvo Skillingaryds MK
  0 4.43,9 0.54,7 0.22,7 0.00,8
111 8 6 176 Agne Josefsson
Per Andersson
Volvo Skillingaryds MK
  0 4.44,3 0.55,1 0.23,1 0.00,4
112 8 12 10 Maya Ryen
Joakim Stjärnström
VW Vimmerby MS
  0 4.45,0 0.55,8 0.31,9 0.00,7
113 9 12 8 Anton Johansson
Göran Söderström
Volvo Wäxjö MS
  0 4.48,2 0.59,0 0.35,1 0.03,2
114 3 8 131 Martin Åberg
Rebecka Jörgensen
VW Hofors MS
  0 4.48,9 0.59,7 0.26,4 0.00,7
115 9 6 169 Mikael Sundqvist
Ann-Kristin Sundqvist
Volvo SMK Örebro
  0 4.50,5 1.01,3 0.29,3 0.01,6
116 4 8 137 Fredrik Larsson
Kalle Adamsson
Volvo Katrineholms MK
  0 4.52,2 1.03,0 0.29,7 0.01,7
117 5 8 129 Alexander Broberg
Rickard Broberg
Opel SMK Nyköping
  0 4.53,5 1.04,3 0.31,0 0.01,3
118 6 8 134 Erik Vonk
Kenneth Sundin
Saab Linköpings MS
  0 4.54,8 1.05,6 0.32,3 0.01,3
119 9 10 99 Jan O Gustavsson
Stefan Eldh
Ford Östgöta Bilsportförening
Magic Racing
  0 4.59,9 1.10,7 0.54,4 0.05,1
120 10 6 166 Andreas Petersson
Lotta Strand
Volvo SMK Valdemarsvik
  0 5.08,6 1.19,4 0.47,4 0.08,7
121 14 4 139 Joakim Jansson
Kristoffer Ringström
Volvo Fjugesta MS
  0 5.12,1 1.22,9 1.04,3 0.03,5
122 10 12 11 Erik Klevenhed
Göran Klevenhed
VW Norrahammars MK
  0 5.16,8 1.27,6 1.03,7 0.04,7
123 7 8 135 Jörgen Källberg
Lillemor Harrysson
VW SMK Eksjö
  0 5.22,8 1.33,6 1.00,3 0.06,0
124 5 7 127 Mathias Söderbäck
Johan Kindahl
Opel Ydre MK
  0 5.49,6 2.00,4 1.21,9 0.26,8

Resultatservice